Hoşgeldiniz, Giriş Yapın

81 İl Valiliğine 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlarımız İçin Seyahat İzin Belgesi Genelgesi

81 İl Valiliğine 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlarımız İçin Seyahat İzin Belgesi Genelgesi   20.05.2020

Uzun süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs  Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi. Bu doğrultuda, İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi konulu Genelge gönderildi.

Genelgeye göre; 

22 Mart  tarihli genelge  ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; Seyahat İzin Belgesi taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

Vatandaşlarımızın bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek bulunmayacak. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

Düzenlenen Seyahat İzin Belgesi tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak.(65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar gidecekler yerlerde de 22 Mart  tarihinde yayınlanan  genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek.

Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından;

·         İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararlar alınacak.

·         Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

HES Kodu Başvurusu Başladı-İşte Başvuru Şekli (Kimler Alabilir,Özel Araçlar İçin Geçerli mi?)

Son dakika haberi: Bakan Fahrettin Koca 'nın açıkladığı HES kodu kullanıma açıldı. Kullanıma açılması ve başvuruların başlaması sonrası vatandaşlar , HES kodunun ne olduğunu , HES kodunun kimlere verildiğini araştırmaya başladı. Peki HES kodu nedir? HES kodu ne almak gelmektedir? HES kodu kimlere verilmektedir? HES kodu nasıl alınır? HES kodu almak için nereye mesaj atmak gerekiyor? İşte detaylar.

Son dakika : HES kodu kullanıma açıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'nın dün açıkladığı HES kodu için beklenen açıklama geldi. Yapılan açıklamada kodun kullanıma açıldığına yer verildi. 

“Kontrollü sosyal hayatın en iyi şekilde uygulanması için yeni girişimlerde bulunuyoruz” diyen

Bakan Koca, seyahat edecek vatandaşlar için Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden vatandaşların HES kodu alacağı ve seyahatlerini bu şekilde yapacağını söyledi. 

Seyahatte ve işyerleri ile bireysel iletişim gerektiren tüm alanlarda kullanılacak HES kodu uygulaması ile vatandaşların kontrollü sosyal hayatta güvenliği üst seviyeye çıkarılacak.

ÖNCE ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası konuşan Bakan Koca, “Bu uygulamaya öncelikle, şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES Kodu oluşturulabileceği gibi, kısa mesaj yoluyla da HES Kodu alınabilecek. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolünü ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Eğer bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak.” demişti.

HES kodunun yaygın şekilde kullanılmasının hayatı kolaylaştıracağını , daha güvenli hale getireceğini söyleyen Bakan Fahrettin Koca, "Hastalıkla mücadelenin bu döneminde seyahat ederken, bizlerden risk taşımadığımızı göstermemiz istenecek. Bu bilgi dünyada karşılıklı bir haktır. Salgınla bulaşan hastalıkla ilgili sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir.” ifadelerini kullandı:

HES KODU NEDİR , NE DEMEK?

HES, Hayat Eve Sığar'ın kısa yazımıdır. Vatandaşların şehirlerarası seyahatte ya da kişisel iletişim gerektiren alanlarda korona hastalığı açısından herhang i bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına salgının takibine yarayan bir sistemdir.

Bu kod öncelikle seyahatlerde kullanılacak. Kodu alanın testi daha sonra pozitif çıkarsa, seyahat ettiği kişiler üzerinde de araştırmalar yapılacak ve koronanın yayılmasının önüne geçilecek. 

HES KODU NASIL ALINIR?

Akıllı telefonunuza Hayat Eve Sığar adlı mobil uygulamasını indirip HES kodu oluşturabilirsiniz. 

Uygulama dışında kısa mesaj ile de HES kodu alınabilecek. Kısa mesajla HES kodu almak için aşağıdaki adımları izleyin.

HES yazın ve boşluk bırakıp sırayla TC kimlik numaranızı , kimlik seri numaranızın son 4 hanesini ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazıp 2023'e gönderin. 

Örnek şu şekilde:

HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak. 

 

 

Hits: 1189

Duyurular